sodyum hidroksit

Sodyum Hidroksit

sodyumhidroksit formul

Endüstride kullanım alanı çok geniş olan sodyum hidroksit katı ve sıvı halde bulunan çok kuvvetli bir bazdır. Katı hali %98-%99 luk payet (flake) yada boncuk (pearl) denilen formlardadır. Sıvı formu ise %48, %32 lik olmak üzere iki şekilde bulunmaktadır. Sıvı formu berrak renktedir. Katı formunun rengi ise beyazdır.

Sodyum hidroksit kullanım alanının yaygınlığı itibariyle endüstride en yaygın kullanılan kimyasal maddelerden biridir. Sodyum, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan bir bileşiktir. Formülü NaOH tur.

 

Sodyum hidroksit Nerelerde Kullanılır?


Sodyum hidroksit kullanım alanları kısaca şöyledir; kağıt endüstrisinde, biodizel , alüminyum üretimi , temizlik malzemelerinin üretimi, kuvvetli asitlerin indirgenmesi, vb bir çok alan ve sektörde kullanılır.

Sodyum hidroksit Özellikleri


Sodyum hidroksit (HNO3)
Kimyasal Adı Sodyum hidroksit
Kimyasal Formülü NaOH
Molekül Ağırlığı 39.9971 g/mol
Renk / Form Beyaz, Berrak / Katı - Sıvıı
Yoğunluk 2.1 g/cm³
Donma Noktası 318 ° C
Kaynama Noktası 1.390 °C (1.663 K)


Ambalaj

Sodyum hidroksit 25kg torbalar halinde katı halde bulunur. Sıvı formu ise 30kg bidonlarda polietilen bidonlarda veya 1000 lt lik IBC tanklarda satışa sunulur.


Sodyum Hidroksit Flake (Payet)

sodyumhidroksit flake

 

Katı haldeki pul pul şeklinde bulunan sodyum hidroksittir. 25 kg ambalajlarda ticareti yapılır. Yerli ve ithal bir çok çeşidi mevcuttur.

Elde kayganlık hissi verir. Beyaz reklidir.

Özellikle arıtma sistemlerinde ve üretimlerde sıvı sodyum hidroksit kışın çabuk donduğu için katı flake (payet) sodyum hidroksit tercih edilmektedir. Eritililerek kullanılır. Eritme esnasında ısı açığa çıkarır. Payet sodyum hidroksit depolaması ve nakliyesi kolay olmakla birlikte sıvı sodyum hidroksite göre dezavantajı eritme esnasında özel işlem gerektirmesidir. Raf ömrünün uzunluğu nedeniyle de sodyum hidroksit

sodyumhidroksit kostik
tercih edilmektedir. Kuvvetli yağ sökücü olan sodyum hidroksit , temizlik sektöründe organik kirliliklerin parçalanması ve giderilmesi amaçlı kullanılır. Diğer kullanıldığı sektörlerde de Ph ayarlamak amacıyla kullanılır.

Sodyum Hidroksit Pearl (Boncuk)

caustic soda pearls

 

Katı haldeki yuvarlak boncuk boncuk şeklinden dolayı boncuk sodyum hidroksit olarak adlandırılır. 25 kg ambalajlarda üretimi yapılır.
Sodyum hidroksidin en saf halidir.

Elde kayganlık hissi verir. Beyaz reklidir.

Payet kostik ile kullanım yerleri aynı olmasına rağmen daha kolay eridiği için tercih edilir. Değişik tane boyutlarında üretilmektedir. Tane boyutu küçük olanlara micro pears denmektedir. Özellikle biodisel üretiminde, temizlik amaçlı endüstriyel mutfaklar ve metal kaplama gibi sektörlerde tercih edilmektedir. Eritililerek kullanılır.

caustic pearls
Eritme esnasında ısı açığa çıkarır. Boncuk (pearls) sodyum hidroksit depolaması ve nakliyesi kolay olmakla birlikte sıvı sodyum hidroksite göre dezavantajı eritme esnasında özel işlem gerektirmesidir. Raf ömrünün uzunluğu nedeniyle de sodyum hidroksit tercih edilmektedir.

%32 - %48 Sıvı Sodyum Hidroksit

kostik 30kg

 

Sodyum hidroksit sıvı halde %32 lik ve %48 lik konsantrasyonlarda bulunmaktadır. İhtiyaç olan miktara göre 30 lt lik polietilen bidonlarda, 1000 lt lik IBC tanklarda ve tankerlerde satışı yapılmaktadır. Bir çok sektörde direkt hazır solüsyon olarak bulunmasından dolayı tercih edilmektedir. % 32 konsantrasyonu % 48 lik konsantrasyona göre daha düşük ısılarda donduğundan dolayı , (daha geç) bir çok işletme yazın %48 lik sodyum hidroksit kullanırken kış aylarında %32 lik sodyum hidroksit çözeltisini tercih etmektedirler.

Temizlik , arıtma , aluminyum, boya, metal, tekstil, kağıt gibi bir çok sektörde kullanılmaktadır.

sodyumhidroksit IBC

 


flag_en  flag_tr 
Adres & Mesai

Mescit Mahallesi
Demokrasi Caddesi
Birmes Sanayi Sitesi
A6 Blok No. 13
Orhanlı - Tuzla - İstanbul

Adres :